Leadership

Church Council Members
St. Mark's UMC
YEAR of 2017

 

CHURCH COUNCIL LEADER:   Sean Gilliland                 615-848-3290                                      
CHILDREN’S MINISTRY TEAM LEADER:  Samantha Daniel 615-225-8092

YOUTH MINISTRY TEAM LEADER:  Stacey Blades          615-414-0142

ADULT MINISTRY TEAM LEADER:   Brian Seadorf          615-617-0591
OLDER ADULT MINISTRY TEAM LEADER: Barbara New          615-217-2180

FAMILY MINISTRY TEAM LEADERS:   Brian & Tracye Heatherly 423-368-5547

WORSHIP MINISTRY TEAM LEADER: Matt Clarady 615-934-0469

INVITING MINISTRIES TEAM LEADER: Lisa Chappell 615-347-3739
 
VOLUNTEER MINISTRIES TEAM LEADER:  Paul Givens         615-542-0568

MISSION TEAM LEADER:  Dale Slagle         417-300-4414

STEPHEN MINISTRY REPRESENTATIVE: Rachel Givens 615-785-1172

HEALTH AND WELFARE TEAM LEADER: Larry Ward 615-896-6458

COLLEGE TEAM LEADER:  Chris & Natalie Beckman 615-893-1233

MARTIN METHODIST REPRESENTATIVE: Kyle Ganues         615-904-7863

SCOUTING MINISTRIES TEAM LEADER:  Mike Warren         615-896-1994

RECREATION TEAM LEADER:  Wendell Philpott/Pam Forrest 615-896-1493
                                    615-217-7332

IN-REACH MINISTRIES:  Lisa Emfinger         615-895-2027

COMMUNICATIONS TEAM LEADER:   Jennifer Mitchell         615-896-5143

FINANCE/STEWARDSHIP TEAM LEADER: Fred Daniel         615-225-8092

STAFF PARISH RELATIONS TEAM LEADER:  Buddy Howell 615-895-2618  

SAFETY TEAM LEADERS:  Kevin Ragland/Trey Nunley 615-686-7721
                                615-907-8443

TRUSTEES MINISTRY TEAM LEADER:   Kenny Luse  615-476-7984

NATIVE AMERICAN MINISTRIES TEAM LEADER:  Natalie Anderson
                615-439-8263

HISPANIC MINISTRIES TEAM LEADER: Natalie Anderson 615-439-8263

UNITED METHODIST MEN PRESIDENT:  David Eubanks 615-907-1345

UNITED METHODIST WOMEN PRESIDENT:   Robbie Hooper   615-898-0287

UNITED METHODIST YOUTH REPRESENTATIVES:   
Abby McDaniel 615-890-3591
Madison Beckman 615-893-1233

RECORDING SECRETARY:  Gena Dix 615-896-7467

LAY LEADER:   Teri Windham 615-217-2085

LAY MEMBERS TO ANNUAL CONFERENCE (3)

Beth Morris 615-390-5585
Robbie Hooper 615-898-0287
Claudia Hunter 615-895-4103


ALTERNATE LAY MEMBERS TO ANNUAL CONFERENCE
Beth Shirley 615-459-4742

CHURCH TREASURER / FINANCIAL SECRETARY: Kathryn Wright (Staff)

CHURCH COUNCIL AT-LARGE MEMBERS (2017)
Wayne Murphy,  David Ross, Doug Daws, Steve Richardson, Reid Henderson, Keith Carlson, Michelle Baker, Gena Dix, Nancy Phillips, Russ Galloway, Bob Stephenson, Larry Richardson, Frank Jennings, Tom Hooper, Juanita Greer

CHURCH COUNCIL MEMBERS EMERITUS: Frank Essex, Marge Voorhies, Bill Windham, Doris Windham, Cecil Smith, Ginny Flynn, Vivian Farrar

PASTORAL & PROGRAM STAFF MEMBERS:
SENIOR PASTOR:  Craig Goff
EXECUTIVE PASTOR: Jim Clardy 
MINISTER OF EDUCATION:  Martha Touchton
MINISTER OF MUSIC & WORSHIP: Mary Dicken 
DIRECTOR OF YOUTH: Beth Morris
PRESCHOOL DIRECTOR: Sherrie Gilliam

ADMINISTRATIVE TEAMS:

STEWARDSHIP & FINANCE MINISTRY TEAM: Fred Daniel, Team Leader  

2017 2018 2019
Hunter Wells Jack Blackwell Chris Barns
Fred Daniel Matthew Rogers Brian Krehlik
Rick Clark Tommy Walker Debbie Eubanks

2016 One Year Rotation Member:  Lisa Thayer

Ex-Officio Members…
Senior Pastor: Craig Goff                                                                    
Church Council Chair: Sean Gilliland
Staff Parish Relations Chairperson: Buddy Howell
Trustees Representative:   Steve Lund                 
Financial Secretary / Treasurer: Kathryn Wright (Staff) 

STAFF PARISH RELATIONS TEAM:  Buddy Howell

2017 2018 2019
Brian Heatherly Chris Kinard Charlotte Stinson
Buddy Howell Allyson Long Bob Ingle
Robbie Hooper Mary Jane Henry Mike Warren

TRUSTEES TEAM:  Kenny Luse, Team Leader

2017 2018 2019
Steve Lund Claudia Hunter Mike Carper
John Wilson Kenny Luse Bob Ellis
Ron Jackson Dale Slagle Carrie Henderson

2017 One Year Rotation Member Pat Sumners

LAY LEADERSHIP TEAM: Senior Pastor, Team Leader  

2017 2018 2019
Lynn Kinard Tom Ervin Emily Ragland
Michelle Blackwell Norma Ellis Joe Green
Sue Jones Courtney Pack Tom Hooper

ENDOWMENT COMMITTEE:    
Jeff Henry, Team Leader
Sean Gilliland, Church Council Chair
Fred Daniel, Finance Team Leader
Kathryn Wright, Staff

2017 2018 2019
Jeff Henry Linda Tackett Sherry Galloway
Claudia Hunter Robbie Hooper Lisa Wells

RECREATION COMMITTEE:  Windell Philpott/Pam Forrest, Team Leaders
Beth Morris David Forrest Pam Forrest
Michelle Paredes Alan Baldwin Chuck Sayler
Rachel Baldwin Cindy Jones Melanie Sayler
Brian Seadorf Tyler Neale Tracy Ervin


PRESCHOOL COMMITTEE:
Claudia Sherer, Team Leader
Staff:  Martha Touchton, Craig Goff, Kathryn Wright

Matthew Rogers Natalie Beckman Jeff Ward
Sean Gilliland Tab Talbott Buddy Howell
Ginger Ingle Sherrie Gilliam Nicki Festervand

 

 

Open Hearts, Open Minds, Open Doors